İYİ BİR EĞİTİM için

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2019

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası olarak adlandırılan trafik cezası ​​​Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde 48/5 no'lu madde ile belirlenmiştir.

 

Bu ceza kapsamında hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak, hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak,ceza kapsamına girmektedir. Bu şartları karşılayan durumlarda uygulanacak ceza miktarı aşağıdaki gibidir...

 

Bu Ceza Kimlere Verilir?

Ceza aracı kullanan sürücüye verilir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2019 yılında Ne Kadar?

1. defada 1.002 TL. (% 25 İndirimli 751,5 TL.)
2. defada
1.256 TL.(% 25 İndirimli 942 TL.)
3 ve 3’ten fazlasında
2.018 TL.(% 25 İndirimli 1.513,5 TL)

 

Sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı uygulanır.

Geriye doğru beş yıl içinde; 1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5’er yıl  sürücü belgelerine el konulur. (Trafik Zabıtası Tarafından)

Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve Karayolları Trafik Kanununa istinaden (48’inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur. 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında ayrıca TCK’nın 179’uncu maddesinden de işlem yapılacaktır.

TCK 179. Maddesi:

  • (1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.
  • (2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (1)
  • (3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019