İYİ BİR EĞİTİM için

Trafik Cezası Nereye Ödenir? Nasıl Ödenir?

Trafik kurallarına uymak trafikte olan her bireyin can ve mal sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Fakat bazı durumlarda istemeden de olsa çeşitli sebeplerden dolayı trafik kurallarını ihlal edebiliyor ve akabinde trafik cezası yiyebiliyoruz. 

 

Trafik cezası borcu nereye, nasıl ödeniyor, nereden ödenebilir hakkında detaylı bilgileri sizin için derledik...        İşte o detaylar no

 

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Hakkınızda kesilen trafik cezası yoğunluğa göre sistemde kayıtlı olan adresinize 10 ile 30 gün içerisinde tebliğ edilecektir. Ceza tebliğ edilmesinin akabinde de trafik cezasını anlaşmalı bankalar veya diğer ödeme yolları aracılığı ile ödeyebilirsiniz. 

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

İlk olarak tarafınıza tebliğ edilmiş trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz önemlidir. Çünkü bu süreç zarfında hakkınızda kesilen cezayı öderseniz %25 oranında bir indirim kazanacaksınız. Yani 100 TL ceza kesildiyse 25 TL indirim uygulanacak ve 75 TL ödeyeceksiniz. Öncelikle trafik cezası ödemenin çeşitli yolları bulunmaktadır.  Siz kendiniz için en uygun olan trafik cezası ödeme yolunu seçerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Öncelikle ceza tarafınıza tebliğ edildikten sonra size en yakın vergi dairesine ya da herhangi bir vergi dairesine giderek trafik cezanızı nakit olarak ödeyebilirsiniz.
  • Trafik cezası ödemek için anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. Bu anlaşmalı bankalar vasıtası ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • PTT aracılığı ile trafik cezanızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Yine ödemenizi nakit yapmak durumundasınız çünkü PTT’de kredi kartı geçmemektedir.
  • Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet adresi üzerinden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. 

Vergi Dairesi Trafik Cezası Borç Ödeme:

Tarafınıza ceza tebliğ edilmesinin ardından size verilen kağıt ile vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Sadece kimliğinizi vererek borç çıkmamaktadır. Daha sonra da nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz vergi dairesinden yapabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar Aracılığı İle Trafik Cezası Borç Ödeme:

Trafik cezası ödeme yerleri arasında anlaşmalı bankalar da bulunmaktadır. Ceza size tebliğ edildikten sonra ceza makbuzu ile Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Finansbank, TEB, Vakıfbank, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Aktif Bank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek kolaylıkla borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ayrıca bankalardan ödeme yapmak istemeniz durumunda kredi kartı da geçerli olacaktır. Anlaşmalı bankalar sadece belirtmiş olduklarımızdır. Diğer bankalarda trafik cezası borç ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir.

PTT Şubelerinden Trafik Cezası Borç Ödeme:

Herhangi bir PTT şubesine başvuru yaparak da trafik cezası borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Bunun için cezanın size tebliğ edilmiş olması ve bu tebliğ kağıdının yanınızda olması yeterlidir. Daha sonra PTT şubelerine giderek NAKİT olarak cezanızı ödeyebilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir, Ödenir mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden kolaylıkla trafik cezası borcu ödenebilmektedir. Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz adresten GİB İnternet adresine giriş yapıyoruz.

GİB Trafik Cezası Borç Ödeme İçin BURAYA

Karşınıza aşağıda resimde vermiş olduğumuz gibi bir ekran gelecektir. Buradaki seçenekler arasında birincisi olan “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” bağlantısını seçiyorsunuz.

                                       MOTORLU TAŞIT İŞLEMLERİ

Daha sonra karşınızda açılan ekrandan Plaka, TC Kimlik Numarası veya vergi numarası ve tescil tarihi bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Ardından açılacak olan pencerede hakkınızda kesilen trafik cezası veya trafik cezaları görülecektir. Daha sonra bu borcu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz yöntem ile gecikmiş trafik cezası da kolaylıkla ödenebilmektedir.  

Trafik Cezası Gözükmüyor : Bazı durumlarda ise trafik cezası GİB üzerinde görünmemektedir. Bu durumda kesilmiş trafik cezası daha sisteme girilmemiş demektir. Bir kaç günün ardından tekrar denerseniz sisteme cezanızın girildiğini görebilirsiniz.

E-Devletten Trafik Cezası Borç Ödeme : E-Devlet sistemi üzerinden sadece trafik cezası detayları öğrenilebilmektedir. Borç ödeme işlemi için tıkladığınızda yukarıda vermiş olduğumuz Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet adresine yönlendirme yapmaktadır. Yani İnternet üzerinden sadece GİB ile borç ödenebilir.

Bankamatikten Trafik Cezası Ödenir mi : Bankamatiklerden trafik cezası borç ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir. Borcunuzu ödeyebilmek için bankanın içerisine girmeli ve tebliğ kağıdınız ile borcunuzu ödemelisiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019