İYİ BİR EĞİTİM için

76 Yaşında Ehliyet Aldı...

Yaşlı sürücülerin direksiyon başına geçmesi sadece Türkiye'de değil dünya genelinde tartışılan konulardan biri.

 

Ehliyete üst yaş sınırı tartışmaları sürerken Ankara Sincan'da yaşayan 76 yaşındaki İrfan Gözel'in sürücü belgesi alması konuyu yeniden gündeme getirdi.

Ankara'nın Sincan ilçesinde yaşayan 76 yaşındaki İrfan Gözel yıllarca çiftçilik yaptığı için ehliyet almaya fırsatı olmadı. Gözel, emekli olduktan sonra ehliyet almaya azmetti. Bir süre önce Sincan'da bir sürücü kursuna giden yaşlı adam, B sınıfı direksiyon eğitimleri ve sınavları başarıyla geçerek sertifika almaya hak kazandı. Gözel, otomobil kullanarak eşi ile gezmeyi planladığını söyledi.  

Algılar kapanıyor, refleksler zayıflıyor

İnsanlar yaş aldıkça algılar gitgide zayıflar refleksler azalmaya başlar.Güvenilir sürücü olmanın temel şartı dikkat, algı, refleks, psikomotor, nöromotor uyumluluğuna sahip olma durumudur.  

Basit bir gayrimenkul satış işlemlerinde dahi noterler öncelikle hastaneden sağlık raporu istemektedir. Kriterlere uymayan kişilerin noter huzurunda satış gerçekleştirmesi söz konusu değildir. Başka bir örnekle silah almak isteyen kişi altı ayrı doktorun kontrolünden geçer. Kontrolsüz kullanılan bir aracın da silahtan farkı yok.

Türkiye'de sürücülerin 60 yaşından itibaren her 5 yılda bir denetime girip rapor aldığı mevcut düzen, trafikte ciddi bir risk artışını da beraberinde getirmektedir  Son derece önemli olan "sürücü olabilir" sağlık raporlarının da kolaylıkla nasıl verildiği aşikar. Hal böyle olunca bu tartışmalar daha çok su götürür gibi duruyor.

Bizim önerimiz Türkiye'de direksiyona geçebilmek için; 60 yaşından sonra her 5 yılda bir sürüş ehliyetini belirleyen risk kriterlerinin sıkı bir denetime tabi tutulması, hepsinden başarıyla geçilse dahi 85 yaşın en üst sınır olması gerektiğidir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019