İYİ BİR EĞİTİM için

Abart Egzoz Nedir? Cezası Var mı?

Abart, bir marka ismi olmasına rağmen bu tarz modeldeki tüm egzoz uçları için kullanılan bir isim haline gelmiştir.

 

Adından da anlaşılacağı "abart egzoz"  bir nevi abartılı egzoz anlamına gelen yabancı dilde ise "abarth" olarak geçmektedir. Tamamen araçların yüksek ses çıkartmasını sağlayan, özellikle Türkiye'de düşük kalitedeki araçların yüksek kaliteli araç gibi görünmesini sağlayan egzoz tiplerine abart egzoz denmektedir.

 

Abart egzoz nedir?

Kelimenin kökeni bir modifikasyon şirketinden gelmektedir. 1949 yılında Carlo Abarth tarafından kurulan, 31 Temmuz 1971’de Fiat markasının satın aldığı bir modifikasyon şirketi olan Abarth isminden dilimize yerleşmiştir. Fiat markası, Abarth ürünlerini egzozlarda kullanmıştır.

Kelimenin dilimize yerleşmesinde, Abarth’ın bir egzoz modifiyesi olmasının yanında, sesleri abartması da etkili olmuştur. Bilindiği üzere "abart" adı verilen egzoz çeşitleri, aşırı derecede gürültülü bir ses çıkarmaktadır.

Abart egzoz markaları nelerdir?

Performans egzozu olarak da isimlendirilen abart egzoz markalarının başlıcaları şunlardır;

 • Bursa
 • Cup
 • Konya
 • Varex
 • Steel
 • Vanalı
 • Hks
 • Lfs
 • King
 • Remus
 • Tiger

Abart egzoz cezası nedir?

26.10,2018 tarihinde yapılan ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni kanuna göre, abart egzoz cezasının miktarı arttırıldı. Yapılan yeni düzenleme ile, abart egzoz kullananlara 32/3 maddesi gereği işlem yapılmaktadır.

32/3 maddesi: Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olmasının cezası 1002 TL’dir. 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak 751,5 TL olarak ödenir.

Abart egzoz takan araç bağlanır mı?

Abart egzoz kullandığı tespit edilen araç trafikten men edilir. Araca ek/33a izin belgesi düzenlenerek, kurtarıcı üzerinde muayene istasyonuna gönderilir. Egzozu ses çıkarmayacak hale getirdikten sonra, muayene istasyonunda tespit yapılır ve onaylandığında men durumu ortadan kalkar.

Abart egzoz takana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ceza yazar mı?

Abart egzoz kullananlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sevk edilebilir. Eğer sevki yapılırsa, 1002 TL idari para cezasının yanında, 3093 TL’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cezai işlem uygulamaktadır.

Abart egzoz hakkında bilmeniz gerekenler

Abart egzozla ilgili en fazla merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Bunların dışında aklınıza takılan sorular olursa, aşağıda bulunan yorum kutusuna yazarak bize iletebilirsiniz.

Abart egzoz ruhsata işletilir mi?

Kesinlikle hayır. Mevzuata aykırı olan hiçbir teknik değişiklik ruhsata (tescil belgesine) işletilmez.

Abart egzoz ceza puanı var mı?

Abart egzoz cezasının sürücülere uygulanan ceza puanı 10’dur.

Abart egzoz vizeden geçer mi?

Abart egzoz takılı araçların muayeneden geçip geçemeyeceğini merak ediyorsanız, cevabımız hayırdır. Abart egzozlar muayene istasyonlarında ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Egzozun abart olması da önemli değil. Susturucunun olmaması bile ağır kusurdur.

Abart egzoz performansı arttırır mı?

Cevap kesinlikle hayır. Abart egzoz ile performans egzoz kavramını ayırmak lazım. Abart tabir edilen egzoz çeşidi, sadece gürültülü bir ses çıkarır. Aracın performansına pozitif yönde bir katkısı yoktur.

Vanalı egzoz yasak mı?

Vanalı egzoz olarak bilinen bu egzoz çeşidinde, çıkan ses kumanda ile kapatılıp açılmaktadır. Susturuculu abart egzoz ya da kumandalı abart egzoz da denilir. Bu egzoz çeşidini de kullanmak yasaktır. Denetime girerseniz ya da hakkınızda bir şikayet olursa, 32/3 maddesi gereği 1002 TL ceza uygulanacaktır.

Abart egzoz cezasında desibel ölçümü yapılır ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu ölçümü yapmaktadır. Fakat 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda, böyle bir ölçümden bahsedilmemektedir. Çevreyi rahatsız edecek derecede gürültü çıkarmak olarak değerlendirilir. Yani aracınızda abart egzoz olmasa bile, çevreye rahatsızlık verecek derecede egzozdan gürültü çıkıyorsa, yine bu maddeye göre cezai işlem uygulanacaktır.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019