İYİ BİR EĞİTİM için

Bayram Tatilinde Seyahat Edeceklere İpuçları

Bayram tatilinde seyahat edecek olanlar ve özellikle de karayolunu tercih edecekler bir kaç püf noktası ile sürüşünüzü güvenli hale getirin...

 

 

Bayramlarda yollarda sıkışıklık ve kaza riskinin arttığı unutmamalı. Tatiliniz zehir olsun istemiyorsanız, güvenli bir yolculuk için normal zamanlardan çok daha fazla dikkatli olmanız gerekmekte. Aracınızla yola çıkmadan önce sizler için hazırlamış olduğumuz ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Taşıtınızın seyahat öncesi tüm bakım ve kontrolünü yaptırın!

Eğer aracınızı yeni değilse, sorun çıkaran noktaları az çok biliyorsunuzdur. Yeni aldıysanız ya da her ihtimale karşı, aşağıdaki konular için bir oto servisine uğramanız oldukça faydalı olacaktır.

 1. Fren balatalarının durumu
 2. Motor ve hidrolik yağının durumu ve ölçümü
 3. Akünün şarj durumu
 4. Uzun ve kısa farların, sinyal ve fren lambalarının çalışıp çalışmadığı

Kendi aracınızın aşağıdaki özelliklerini de kontrol edebilirsiniz.

 1. Yağ ölçümü
 2. Su ölçümü
 3. Silecek suyu kontrolü
 4. Lastik dişlerinin kontrolü (En az 1,6 mm olması gerekiyor. Bir lastikçiye de kontrol ettirebilirsiniz.)
 5. Lastiklerin hava basıncının kontrolü
 6. İkaz lambalarından birinin ya da birkaçının yanıp yanmadığı

Aracınızda bulundurması gereken zorunlu malzemeler:

 1. Yedek lastik, kriko ve bijon anahtarı
 2. İlkyardım çantası
 3. Yangın tüpü
 4. Çeki halatı ve çeki kancası
 5. Yedek su    

Sürücü belgesi, taşıt ruhsatı, trafik sigorta poliçesi ve egzoz emisyon belgesi yanınızda bulundurun.

Güvenli sürüş için hayat kurtaran öneriler:

 • Yola çıkmadan önce uykunuzu iyice alın, direksiyon başına yorgun oturmayın.
 • Aracınızı çalıştırmadan önce aynalarınızı kendinize göre ayarlayın. Görüş açınızda "kör nokta" bırakmayın.
 • Taşıta biner binmez emniyet kemerinizi takın ve ancak aracı terk edeceğiniz zaman çözün.
 • Nerede oturursa otursun araçtaki herkesin emniyet kemerini takmasını isteyin.
 • Bir kişi dahi takmazsa aracı hareket ettirmeyin.
 • 150 cm'den küçük çocukları arka koltukta oturtun. Çocuk koltuğu çocuğunuz için küçük geliyorsa, arka koltukta yine emniyet kemeri takarak seyahat etmesini sağlayın
 • Bütün koltukların baş yastıklarının oturan kişilerin ensesine değil, başının arkasına gelecek şekilde ayarlanmasını sağlayın.
 • Araçtaki diğer kişilerle konuşurken dahi gözünüzü yoldan ayırmayın.
 • Sürüş esnasında kesinlikle cep telefonuyla görüşme yapmayın. Kulaklık ya da araç kiti de kullanmayın. Saatte 90 km/s hızla giden bir araç, 1 saniyede 25 metre yol alır. Cep telefonu ya da farklı bir durum için gözünüzü 1 saniye yoldan ayırmanız, 25 metre boyunca oluşabilecek tehlikeleri görmenizi engeller. Gözünüzü asla yoldan ayırmayın!
 • Hem iki yönlü, hem bölünmüş yollarda sadece sağ şeritten gidin.
 • Ancak önünüzdeki aracı geçmek için şerit değiştirin.
 • Araçlarınızın hız limitlerini öğrenip, ona göre hızınızı ayarlayın. Otomobiller için tek gidiş tek geliş yollarda en fazla 99, bölünmüş yollarda en fazla 121, otoyollarda en fazla 132 km/s hız yapabilirsiniz. Fakat tavsiyemiz, bu limitlerin en az 10 km/s altında kullanmanızdır. Unutulmamalı ki; aracın hızı ne kadar artarsa görüş alanınız o kadar daralır, tehlike anında gereken önlemler zamanında alınamaz, kaza yapma ihtimaliniz ve yakıt tüketiminiz o kadar artar.
 • Trafik ışıkları ve yol tabelalarının hepsine bakın, verdikleri mesajlara göre hareket edin.
 • İki saatte bir kısa molalar vererek, dikkatinizi ve gücünüzü koruyun. Direksiyon kullanırken yavaşlayan kan dolaşımımı hızlandırmak için mola esnasında muhakkak araçtan inip, hareket edin. Uzun süren yolculuklar, sizi hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak yoracaktır. Bu da dikkatinizin dağılmasına ve hata yapmanıza neden olacaktır. 
 • Ülkemizde başta gelen kaza nedeni ’arkadan çarpmadır’.Bu yüzden önünüzdeki araca asla yaklaşmayın.Takip mesafesini hatırlayın! Hızınızın yarısı kadar metre (60 km/2=30 m)
 • Önünüzdeki aracı geçmeden (sollamadan) önce, gireceğiniz şeridi aynalarınızdan kontrol edin. Yaklaşmakta olan bir araç olmadığından emin olun.
 • Araçlarınıza aşırı yük yüklemekten kaçının. Her aracın teknk olarak taşıyabileceği yük miktarı,  araç ruhsatında (tescil belgesinde) yazar. Buna uygun hareket etmeniz hayati derecede önem taşıyor. Aksi halde frenlere ve lastiklere aşırı yük bineceğinden, araç hakimiyetini sağlamakta zorlanabilirsiniz.
 • Diğer sürücülerin yanlış, sorumsuz ve hatta saygısız hareketlerine kızmayın, sinirlenmeyin, hırslanmayın. Onlara derslerini vermeye kalkışmayın. Sizin için önemli olan trafik polisinin denetimi değil, kendi kendinizi denetlemeniz ve kendinize saygınızdır.” 155 polis imdat hattını arayarak, hata yapan araç plakasını ihbar edin. Yol üzerindeki trafik ekipleri o aracı durdurup, gereken işlemi yapacaktır.
 • Mümkün olduğu kadar serin ve havanın aydınlık olduğu zamanları tercih edin. Gece yolculuğu yapacaksanız ve yağmur yok ise kesinlikle "sis lambalarını" yakmayın. Yolun boş olduğu durumlarda uzun farlarınızı yakabilirsiniz. Ancak karşınızdan bir aracın geldiğini gördüğünüz an kesinlikle kapatın. Uzun farlar karşı istikametten gelen araç sürücülerinin ve sizin önünüzde seyreden araç sürücülerinin gözlerini inanılmaz etkiliyor.

Herkese hayırlı yolculuklar ve iyi bayramlar dileriz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019