İYİ BİR EĞİTİM için

Çekme Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Çekme belgesi alan araç trafiğe çıkamaz!

 

Araca ait kayıtlı olan bandrol, trafik cezası, haciz, rehin gibi tüm borçların ödenmesi ile beraber, plakaların trafiğe teslim edilmesi işlemine çekme belgesi denilmektedir. 

 

Çekme belgesi alan araç trafiğe çıkamaz. Araç talep edildiği süre boyunca çekme belgesi alabilir ve bu süreç zarfında araca hiçbir MTV işlemez.

Çekme Belgesi Nedir?

Araca ait kayıtlı olan bandrol, trafik cezası, haciz, rehin gibi tüm borçların ödenmesi ile beraber, plakaların trafiğe teslim edilmesi işlemine çekme belgesi denilmektedir. Çekme belgesi alan araç trafiğe çıkamaz. Araç talep edildiği süre boyunca çekme belgesi alabilir ve bu süreç zarfında araca hiçbir MTV işlemez. Bunun yanında araca haciz veya rehin konulamaz. Bu sebepten dolayı çekme belgesi ile bir araç almış olduğunuzda aracın herhangi bandrol, rehin, haciz gibi borcu bulunuyor mu diye şüphe duymaya gerek yoktur.

Bazı ikinci el araba satışı ilanlarında “çekme belgelidir, vergiden muaftır, borcu yoktur” şeklinde not almaktadırlar. Burada “çekme belgelidir” kısmı aracın herhangi bir borcunun olmadığını göstermekte ve aracın şu an için trafikte kullanılamayacağını belirtmektedir. Yani araç trafikten çekilmiştir. Ancak istenildiği takdirde araç yeniden trafiğe dönebilmektedir. Bundan dolayı çekme belgesi olan araçların alımı ve satımı rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Çekme Belgesi Neden Alınır?

Aracı aktif olarak trafikte kullanmayan kimseler, araçlarına çekme belgesi alarak, bu süre zarfında Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi çeşitli vergilerden muaf tutmaktadırlar ve kullanmadıkları araca para ödemekten kurtulmaktadırlar. Günümüzde bu yöntemle trafikten çekilmiş çok sayıda araç bulunmaktadır.

Bazen de sigortalar, kaza yapan araç sahibi ile görüşme sağladıktan sonra, araç sahibine ödemeyi yapmadan önce aracın trafikten çekilmesini talep ederler. Çekme belgesi alındıktan sonra, aracın hiçbir kuruma borcunun olmadığı ispatlandığı için aracı kazalı olarak satarken hiçbir sorun yaşamazlar. Çekme belgesini sigortaya veren poliçe sahibi kazalı aracın bedelini sigortadan temin edebilir.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019