İYİ BİR EĞİTİM için

Filmlerde Kullanılmış En Efsane Arabalar

İsimlerini sinema tarihine altın harflerle yazdıran, keşke bizim de böyle bir aracımız olsa diyeceğimiz efsane araçlar...

 

Sinema filmlerinde kullanılan araçların bir çoğu özel efektler ile ya da maketler şeklinde de olsa yine de çok büyük ilgi görürler. Filmlerde kullanılan efsane arabalar arasında şüphesiz ki en çok ilgi göreni Geleceğe Dönüş film serisinde kullanılan profesörün aracı  "DMC DeLorean"

Tarih boyunca filmlere konu olan veya filmlerde kullanılan ve en çok ilgi gören araçları sizin için bir araya getirdik. İşte o araçlar...

 

1- BMW 7 Serisi & Audi A8 - Transporter

Jason Statham’ın 3 seride başrol oynadığı Transporter yani Taşıyıcı serisi bir dönemin en popüler filmlerinden biriydi. Filmin ana karakteri Frank Martin, BMW ve Audi marka araçlar ile yaptıkları, araçların özellikleri ve filmin aksiyonunda bizlere muhteşem anılar bırakmıştı. Arabayı yan sürme, sürekli değişen plakalar, yapılan aksiyon hareketleri derken yine bir neslin hayallerini süsleyen araba olmayı başarmıştı.

2- DMC DeLorean 12 - Geleceğe Dönüş

Dr. Brown ve genç Marty McFly bizim fantastik - bilim kurgu dalında ilk göz ağrılarımızdan. Sinema tarihinin en kült filmlerinden biri olan Geleceğe Dönüş serisi, çılgın bir profesör ve onun sevgili dostunun zamanda yolculuğunu konu almaktaydı. Bu sırada zamanda yolculuğunu bir araba yardımıyla yapmaktaydılar.

3- Ford Mustang GT500KR - Kara Şimşek

Tek kanalın olduğu yıllarda Türk halkının en büyük eğlencesi olan ve 90 bölüm süren dönemin en popüler Kara Şimşek dizisi, Michael Knight ve onun kadim dostu Kitt. Dizinin bu denli popüler olmasının sebebi yapay zekaya sahip bir arabanın olması. Konuşan, planlayan ve uygulayan araç Kitt, Michael Knight karakteri ile muhteşem bir uyum yakalamıştı. 1982 Pontiac Firebird Transam model araç Kara Şimşek olarak karşımıza çıkıyor.

4- Dodge Charger - Hızlı ve Öfkeli

5- Toyota Supra – Hızlı ve Öfkeli 1

Paul Walker ile özleşen ve serinin en sevilen filmlerinden olan Hızlı ve Öfkeli 1, Brian O’Conner tarafından kullanılan Toyota Supra araç, yine bir nesil tarafından heyecanla zlenmişti. O meşhur yarışı kazanan araç modifiyesi ve rengi ile dikkat çekiyordu. 

6- Ölüm Geçirmez - Death Proof - Chevrolet Nova 

Quentin Tarantino imzalı filmde başrolde efsanevi aktör Kurt Russell yer alıyor. Ciddi bir gişe hasılatı yapan, internet üzerinde iyi bir puana sahip olan filmin ana konusu bir dublörün hedef seçtiği kadınları öldürmesi üzerine kuruluydu. Ancak burada ana konu 1970 Chevrolet Nova aracı sayesinde olası kazalardan en ufak çizik almadan ayrılmasıydı. 

7- Taksi - Peugeot 406

Fransızların en çok ilgi gören filmlerinden olan Taksi serisi, hiç şüphesiz Daniel ile özdeşleşen Peugeot 406 aracıyla ilgi çekiyordu. Aracıyla birleşen onu bir uzvuymuş gibi kullanan Daniel, araç üzerinde de çeşitli oynamalar yapmış, bu sayede de istediği herşeyi yapabilmekteydi.

8 - Transformers - Chevrolet Camaro

Önce bir çizgi dizi olarak kendini tanıtan Transformers efsanesi, bir robottan otomobil, kamyon, uçak vs. gibi araçlara dönüşebilen mekanik devlerin mücadelesini konu alıyordu. Kendi gezegenlerinde iyi ve kötü olarak bölünen bu robotlar, iç çekişmelerinden kaynaklanan rekabetlerini dünya sahnesinde sergiliyordu. Transformers çizgi dizinin yanı sıra, beyaz perdeye de aktarıldı.

9- Iron Man - Audi R8

Çizgi romandan beyaz perdeye uyarlanan Iron Man, ülkesi için silah üreten bir işadamının, kendi icadı olan, füzelerle donatılmış demirden bir kıyafetin yardımıyla kötülerle savaşını anlatıyor. Bu filmlerde en çok Audi markalı otomobiller göze battı. Hızla ilgili tüm sahnelerde Audi vardı. Acı bir fren sesiyle tüm araçlar birbirine girerken, son anda durabilen tek araç ise bir Audi Q7’ydi. Film içerisinde  A8’den S5’e kadar, markanın birçok modeline yer verilmişti. Filmde iş adamı kimliğiyle adı Tony Stark olan Iron Man’in aracı da Audi R8’di.

10- Devrim - Devrim Arabaları

Tolga Örnek’in yazıp yönettiği “Devrim Arabaları” adlı film Devrim'in hazin hikayesinin bilinen ve bilinmeyenlerini, mühendislerin yaşadıkları zorlukları, onların umutlarını ve hayal kırıklıklarını anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019