İYİ BİR EĞİTİM için

Fren ve Güvenli Takip Mesafesi Nedir?

Aracınızı durdurabileceğiniz mesafeler, aracınızın hareket halindeki süratinize bağlıdır. Yaptığınız  hıza göre fren mesafeniz değişmektedir.

 

Fren ve Güvenli Takip Mesafesi Nedir?

 

Düşük hızlardaki fren ve durma mesafeniz daha kısa iken, aracınızın sürati arttıkça durabileceğiniz mesafe de uzamaktadır. 

Araçlar arasındaki takip mesafesi çok önemlidir. Önceki aracın etkili freni halinde arkadaki sürücü takip mesafesini yeterli mesafede tutamamışsa önündeki araca çarpmak zorunda kalacaktır. Takip mesafesi aracın kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metre olmalıdır.

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre eğimsiz ve kuru asfalt yoldaki bazı fren mesafeleri şöyledir:

(KGM resmi verileridir)

Tablonun Resmi Görünümü:

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere 70 km hızla, eğimsiz, kuru bir asfaltta giderken 46,7 metrede durabilirken, 3,3 saniyede durabilirken, 120 km hızla giden aracımız, 5,66 saniyede, 119,4 metre mesafede durabilmektedir.

Bu resmi rakamların kuru ve eğimsiz asfalt yolda geçerli olduğu unutmamak gerekir.

Eğimli ve ıslak zeminlerde fren mesafeleri ve durma zamanlarınızın değişeceğini lütfen hatırlayın.

Güvenli Takip Mesafesi Nedir?

Trafikte seyrederken önünüzdeki araçla aranızda bulunması gereken mesafeye "Güvenli Takip Mesafesi" denilmektedir. Güvenli takip mesafesi takribi olarak, saatte yaptığınız km hızının yarısının metre cinsinden karşılığıdır. Örneğin 70 km/saat hızla giden bir araç için güvenli takip mesafesi 35 metre iken, 120 km/saat hızla giden bir araç için güvenli takip mesafesi en az 60 metre olmaktadır.

Bu rakamlar elbette sizin kendi ayarlamalarınız ile değişebilir. En düşük takip mesafeleri bu şekilde olmalıdır; ama güvenliğiniz için takip mesafenizi artırmanız önemlidir.

Güvenli Takip Mesafesini İhlal Etmenin ve Yakın Takip Yapmanın Cezası Ne Kadar?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 56/1-c numaralı maddesine göre, önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyerek, yakın takipte bulunan sürücülere 2018 yılında belirlenen rakamlar dahilinde, 108 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Sürücülere verilen 108 TL’lik idari para cezası, 15 gün içerisinde, % 25 İndirimle, 81 TL olarak ödenebilir.

***Ayrıca takip mesafesini ihlal eden sürücülerin ehliyetlerine 20 ceza puanı işlenmektedir.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019