İYİ BİR EĞİTİM için

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunlu?

Hangi Araçlarda Kış Lastiği Mecburiyeti Var?

 

 

Kışın gelmesi ile birlikte birçok araç sahibi "kış lastiği zorunlu mu?" sorusunu sormaya başladı... İşte kış lastiği uygulaması ile ilgili detaylı bilgiler:

 

Kış lastiği nedir?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C'ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanısıra, üretildikleri silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C'ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başladı?

1 Aralık 2019 tarihi itibariyle takılmaya başlandı ve 2020 yılında da devam edecek olan kış lastiği uygulaması, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek. 

Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu?

Kış mevsimi koşullarının günlük hayatı olumsuz yönde etkilediği illerde şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek.

Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre;

 • Kamyonet
 • Minibüs
 • Otobüs
 • Kamyon
 • Çekici
 • Tanker

türü araçlarda kış lastiği zorunludur.

 • Türk Silahlı Kuvvetlerine ait araç
 • Lastik tekerlekli traktör
 • Motorlu ve elektrikli bisiklet
 • Motorsikletler
 • Römork ve yarı römork

türü araçlarda kış lastiği zorunlu değildir.

Hususi otomobillerde kış lastiği zorunlu mu?

Hususi otomobillerde kış lastiği kullanımı ile ilgili kararı, her ilin valilikleri belirlemektedir. Havaların soğuk ve yağışlı olması durumuna göre, valilik özel otomobillerde kış lastiği kullanımını zorunlu hale getirebilmektedir. Bulunduğunuz ilin valiliği ile görüşerek veya size en yakın trafik birimine danışarak, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kış lastiğinin faydaları nelerdir?

Kış lastikleri, fren mesafeleri ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı özelliklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı göstermektedirler. Kış lastikleri yapısal özelliğiyle 7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini sürdürür ve güvenli ulaşım sağlar. Sahip olduğu yüksek silika miktarıyla ıslak zeminde yol tutuşunu artırır. Karlı yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünü ve yol kavramayı %25 artırır. Hava sıcaklığının +7 derecenin altında olduğu yağmurlu bir havada 80 km/s hıza sahip bir otomobil durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyarken, kış lastiği takılı araç 34 metre mesafede durabilir. 6 metrelik fark tehlikeli bir durumda büyük önem taşımaktadır.

Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

Uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira cezai işlem uygulanmaktadır.

Denetim kimler tarafından yapılıyor?

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.   

Kış lastiği alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Fiyat ve performans karşılaştırması yapın. Bunun için lastik markalarının internette yer alan yorumlarını okuyabilir, çevrenizde kış lastiği kullananlardan bilgi alabilirsiniz.

 • AB lastik etiketinin ( Avruğa Birliği lastik etiketi ) bulunup bulunmadığına mutlaka dikkat edin. 2012 yılının Kasım ayından beri uygulanan lastik etiketi, Avrupa Standartları gereği her markada olmak zorundadır.
 • Aracınızın dört lastiğinin de kış lastiği olmasına dikkat edin. Ön ve arka lastiklerde, yazlık ve kışlık lastikleri karışık kullanmak, size faydadan çok zarar getirecektir.
 • Yaz ve kış lastiklerinin raf ömrü 10 yıldır. Fakat lastikler araçlara takıldığı andan itibaren, 6 yıl içinde değiştirilmelidir. Tabii kullanıma bağlı olarak bu süre kısalabilmektedir. Bu yüzden lastiklerin üretim tarihine dikkat etmelisiniz.

Kış lastiği kullanma kanunu ve yönetmeliği nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Kış lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ ve Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü Ve Usuller İle Tartı Ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelikte, kış lastiği ile ilgili detaylar belirtilmiştir. Buna göre;

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 65/A: Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.

Kış lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ; Amaç – MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğuna ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam – MADDE 2 – Bu Tebliğ; eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçların kış lastiği kullanma zorunluluğuna ilişkin usul ve esasları kapsar.

Kış lastiği hangi tarihlerde zorunludur?

Kış lastiği; her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde zorunludur. İllerde yaşanan hava şartlarına göre ilgili valilikler bu süreyi, 1 ay öncesine ya da sonrasına uzatabilmektedir.

Çivili lastikler kış lastiği yerine geçer mi?

Evet, çivili lastikler de kış lastiği olarak kullanılabilmektedir. Bu tür lastiklere ceza uygulanmamaktadır.

Zincir kullanmak kış lastiği yerine geçer mi?

Hayır. Zincir bulundurmak ya da kullanmak, kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Zincir bulundurmayan sürücülere, 31/1-a maddesi gereği 108 TL ceza uygulanmaktadır.

Dört mevsim lastikler kış lastiği yerine geçer mi?

Hayır. Dört mevsim lastikler kış lastiği yerine kullanılamaz. Lastik satıcılarının ellerinde kalan lastikleri satabilmek için bunu söylediklerini duyuyoruz. Fakat hem kanunen hem de kullanış bakımından, dört mevsim lastiklerin kış lastiği yerine kullanılması mümkün değildir.

Kış lastikleri nasıl anlaşılır?

Kış lastiklerinde; M+S ya da kar tanesi işareti bulunur. Bu işaretler silindiyse, lastik desenine bakarak da anlaşılabilmektedir. 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019