İYİ BİR EĞİTİM için

Kritik tarih yaklaşıyor! Cezası 283 TL!

2.9 milyon sürücüyü için kritik tarih yaklaşıyor! Araç sahiplerine 885 TL sürücülere ise 283 TL ceza...

 

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren konu İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. 1 Aralık 2019 itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu 3 Şubat’a ertelenmişti. Belirtilen tarihe kadar rapor almayan sürücülere para cezası uygulanacağı bildirildi. Rapora şu ana kadar 1 milyon 100 bin kişi başvuru yaptı. Rapor almayan 2.9 milyon sürücüyü için kritik tarih yaklaşıyor. 

 

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle tüm sürücüler için zorunlu hale getirilen Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu 3 Şubat’ta sona eriyor. Muayene Sürücülerin trafikte hafıza ve hız kontrolü ile saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanacak. 

İçişleri Bakanlığı'nın psikoteknik değerleme raporlarına ilişkin yayınladığı genelge

Psikoteknik Test Psikologlar Eşliğinde 1-1,5 Saat Arasında Gerçekleştiriliyor...

Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu kapsamında araç sürücülerine sürekli dikkat, mühakeme, koordinasyon, seçici dikkat, hız mesafe tahmin, çarpışma tahmin, görsel algı bellek, kişilik, görsel süreklilik, çevresel görsel görüş, tepki hızı ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanıyor.

3 Ay Trafikten Men Ediliyor...

Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu testlerinden geçemeyenler ise riskler ortadan kalkana kadar ticari araç kullanmaktan men ediliyor. 90 günlük sürenin ardından yeniden psikoteknik raporu için testlere tabi tutuluyor. 3 Şubat sonrası için zorunlu hale getirilen belge için istenen ücret 170 TL.

Merkez Sayısı 500'e Ulaştı...

Konuyla ilgili yenisafak.com’a konuşan ve Türkiye genelinde hemen hemen bütün il ve ilçelerin söz konusu testleri yapabilecek merkezlerin bulunduğuna dikkat çeken Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, 1 Aralık 2019 öncesi 365 olan merkez sayısının ise artan yoğun ilgi sonrasında 500'e ulaştığını kaydetti.

Günde 15 Bin Kişi Teste Giriyor...

Bu merkezlerde araç sürücülerine yapılan testler ile riskli sürücülerin tespit edilip trafikten uzaklaştırılarak kazalarının olumsuz etkilerinin azaltılmasının hedeflendiğini de kaydeden Kutlu, merkezlerde toplam 900 test makinesinin bulunduğunu, günlük kapasitenin de 15 bin kişi olduğunu kaydetti.

Başvuru sayısı 2 katına çıktı...

Türkiye'de ticari araç kullanımı için gerekli olan SRC belgesine sahip 8 milyon kişi olduğunu bunların ise 4 milyon kadarının aktif olarak trafikte ticari araç kullandığını da vurgulayan Kutlu, 1 Aralık öncesi 600 bin civarında olan başvuru sayısının ise bugün itibariyle neredeyse iki kat artışla 1 milyon 100 bin bandına çıktığını belirtti.

2.9 Milyon Sürücü İçin Ceza Riski!

Uygulamanın 3 Şubat'ta yürürlüğe gireceği göz önüne alınırsa başvuru için 10 günlük bir sürenin kaldığını ifade eden Kutlu, test merkezlerinin ortaya çıkacak talebi karşılyabileceğini kaydederek rapor alması gereken 2.9 milyon SRC belgeli sürücü için ise trafiğe çıkmaları halinde cezai sürecin başlayacağını söyledi. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin SRC belgesi alması 2009 yılı itibariyle zorunlu hale getirildi.

Araç sahiplerine 885 TL sürücülere ise 283 TL ceza...

Psikoteknik raporunun maliyeti 170 TL, ticari araç sürücüsünde olmaması halinde kesilecek ceza ise toplamda bin 168 lira.

45 Bin Şöför Testi Geçememişti...

1 Ocak - 1 Aralık 2019 tarihleri arası Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu için Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılan başvurular sonrasında testlere tabi tutulan 305 bin şoförden 45 binin bu testlerden geçemediği ortaya çıkmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019