İYİ BİR EĞİTİM için

Motor Neden Hararet Yapar?

Isı yükseldikçe motor parçaları zarar görür. Araba hararetinin başlıca nedenleri şöyle sıralanır:

 

Motor hararet yaparsa ne yapmalı?

 

Arabanın soğutma sisteminde bir sorun yaşanıyor olması hararet yapmasına neden olabiliyor. Bu nedenle motorun hararet yapmasını önlemenin en temel yolu, aracın soğutma sistemi ile ilgili periyodik bakımların tam ve zamanında yapılmasıdır. Antifriz suyunun değiştirilmesi, radyatör hortumunun kontrolü, hararet müşür ve göstergesinin kontrolü sağlandığında arabanın hararet yapmasına neden olan en önemli etken kontrol altına alınmış olacaktır.

Aracın hararet yapma nedenleri incelendiğinde bu tür oluşumlara sebebiyet veren başlıca 5 farklı oluşumun varlığından söz etmek mümkündür.

  • Soğutma sıvısının azalması,
  • Hararet göstergesinde oluşan arıza,
  • Soğutmayı sağlayan fanın arızalanması,
  • Aracı zorlama veya yanlış vites değiştirme gibi sürücü hataları,
  • Motor hararet müşüründe arıza oluşumu

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapılmalıdır?

Motorun hararet yapması durumunda yapılacak ilk iş, aracı mümkün olan en kısa sürede durdurarak klimayı kapatmak ve araç kaputunu açıp bir süre beklemek olmalıdır. Makul bir süre bekledikten ve aracın tamamen soğuduğundan emin olunduktan sonra, su kaybını kontrol edebilmek için radyatör kapağı açılmalıdır. Oluşan hararet su kaybına bağlı ise su eklemesi yapılmalıdır. Yapılan ilk kontrolde hararetin su kaybından olmadığı anlaşıldığında ise, en kısa sürede bir araç tamircisi çağırarak sorunun giderilmesi sağlanmalıdır.

Hararet yapmış olan bir araçla yola devam etmekte ısrar edilmemelidir. Kısa bir süre içerisinde silindir kapak contası veya silindir kapağında arızalar oluşabileceği gibi, motorun tamamen kullanım dışı kalabilmesi de söz konusudur.

 

 

 

 

araba neden hararet yapar?, motor neden hararet yapar? motorun hararet yapma nedenleri nelerdir?, arabanın hararet yapma nedenleri nelerdir? müşür ne demek? müşür arızası nasıl giderilir? motor aksamı, motorun parçaları neler? 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019