İYİ BİR EĞİTİM için

Norveç'de Trafik Sorunu Çözülüyor

Norveç’in başkenti Oslo yol güvenliği açısından dünyada örnek kentlerin başında geliyor.

 

Norveç’in başkenti Oslo’da 2019 yılında sadece bir kişinin trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi...

 

2019 yılı verilerine göre Oslo'da meydana gelen trafik kazalarında 1 kişi hayatını kaybetti. Ölümlü kaza oranının düşmesinde hız limitlerinin düşürülmesi, yaya ve bisikletlilere açılan özel alanların etkili olduğu belirtiliyor.

Norveç basınına göre 673 bin nüfuslu kentte yaşanan tek ölümlü kaza geçen yılın haziran ayında meydana geldi.

1975'te "Vision Zero" programı başlatılmıştı

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre, Norveç hükumeti 1975'te ölümlü trafik kazalarının sayısını sıfıra indirme hedefiyle "Vision Zero" programını başlatmıştı. Söz konusu program kapsamında şehir içi hız limitleri düşürüldü, bisiklet pisti sayısı artırıldı ve birçok alan trafiğe kapatıldı.

Yayaları,bisiklet sürücülerini ve araçları ayırırsanız kaza riski düşer...

Norveç Yol Güvenliği Konseyi'nden Christoffer Solstad Steen, "Yayaları, bisiklet sürücülerini ve araçları ne kadar ayırırsanız kaza riski de bir o kadar düşer" diye konuştu.

2019 yılında ülke genelinde 110 kişi hayatını kaybetti

Norveçli yetkililerin hedefi başkentteki yol güvenliğini ülke geneline yaymak. 5,4 milyon nüfuslu Norveç'te 2019 yılında toplam 110 kişi hayatını kaybetti.

16 yaşın altında hiçbir çocuk kazalarda hayatını kaybetmedi

1970 yılında ülkenin yollarında 101'i çocuk olmak üzere 560 ölüm meydana geldi. Yaklaşık elli yıl sonra, 2019'da, Norveç'te bir trafik kazası sonucu 16 yaşın altında hiçbir çocuk hayatını kaybetmedi.

En sabıkalılar Bulgaristan ve Romanya

2017 yılında Norveç, Avrupa çapında trafikte en az ölümün yaşandığı ülke (1 milyon kişi başına 20 ölüm) olarak kayda geçmişti. Yol güvenliği bakımından en sabıkalı AB ülkeleri ise Bulgaristan ve Romanya (1 milyon kişi başına ortalama 90 ölüm) olarak açıklanmıştı.

Türkiye genelinde ise 2018'de meydana gelen 428 bin 74 trafik kazasında 3 bin 373 kişi yaşamını yitirdi, 310 bin 109 kişi yaralandı.

 

 

 

 

 

 

Norveç ehliyet, Norveç trafik kaza istatistikleri, Norveç'de trafik sorunu, Başkent Oslo 2019, 2020 kaza istatistikleri,

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019