İYİ BİR EĞİTİM için

Özel Araçta Sigara Yasağı, Cezası ve İtirazı

Özel araçta sürücü koltuğunda sigara içenlere 153 TL ceza kesiliyor.

 

 

Eylül ayının son günlerinde yapılan denetimlerle gündeme gelen özel araçlarda sürücünün sigara kullanmasına ceza uygulaması tartışmaları devam ediyor.

 

Bilinenin aksine yeni değil, 2013 yılında değişiklik yapılan 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunu'nla birlikte özel araçların sürücü koltuklarında oturan kişilere de sigara içme yasağı getirildi. Özel araçların içinin kamusal alan olmadığı gerekçesi ile cezaya itiraz edenler olsa da yaklaşık 6 yıl önce çıkarılan bir kanun maddesinden denetime başlanması ile birlikte kamuoyunun haberdar olması dikkat çekiyor.

Bahse konu 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun da 2. maddenin c bendi şu şekilde yer alıyor. c) (Değişik: 24/5/2013-6487/26 md.) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tüketilemez.

Özel Arabada Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?
Özel araçta sürücü koltuğunda sigara içenlere 153 TL ceza kesiliyor. Ceza 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 39. Maddesine dayanarak kesiliyor. İlgili madde tütün mamullerini tüketenlere verilecek cezaları kapsıyor.

Özel Araçta Sigara İçme Cezasına İtiraz
Özel araçta sigara içme cezasına itiraz süreci ise şu şekilde işliyor. Öncelikle idari para cezasına itiraz için 15 gününüz bulunuyor. Kesilen ceza idari (adli değil) para cezasıdır. İdari para cezasını ödemezseniz hakkınızda icra süreci işler, hapis süreci işlemez. İdari para cezasına verilen kişi, cezayı ödemediği takdirde hakkınca haciz süreci işletilir. Ancak bu haciz süreci ev eşyalarını kapsamıyor. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 27. maddesine göre idari para cezalarına karşı Sulh Ceza Hakimliklerine itiraz edebilirsiniz.

Özel Araçta Yolcu Koltuğunda Oturana Ceza Kesilebilir Mi?
4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun ilgili maddesi sadece sürücü koltuğunda oturanlara ceza verilmesini kapsıyor. Yani ön koltukta ve arka koltukta oturan ve sigara içen yolculara herhangi bir ceza uygulanması mümkün değil.

Über Gibi Sürücüsüz Araçların Sürücü Koltuğunda Oturanlar Sigara İçerse Ne Olacak?
Bu tarz soruların sorulmasını kafa karıştırıcı olduğu için uygun bulmuyoruz.

Araçlarda sigara içme yasağı Anayasa Mahkemesi'nden dönebilir

Kayseri Barosu avukatlarından Av. Fatih Şen; son günlerde uygulanan araçlarda sigara içme yasağı ile ilgili olarak yasağın Kabahatler Kanunu'na göre kanuni olduğunu ancak özel yaşam alanına getirilen dokunulmazlık nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nin yasa maddesini iptal edebileceğini söyledi.

Dumansız araç denetimleri kapsamında araçlarda sigara içen sürücülere ceza kesilmesini değerlendiren Av. Fatih Şen; uygulamanın kanuni olduğunu söyledi. Kabahatler Kanununa göre cezasının 153 TL olduğunu belirten Şen; "Sigara yasağı ile alakalı kanunilik ve hukukilik tartışmaları yapılmaktadır. Bilindiği üzere araçlarında sürücü koltuğunda sigara içen kimselere 153 TL para cezası kesilmektedir. Bu an itibariyle kanunidir; çünkü 4250 sayılı yasanın 2. maddesinin C bendi gereğince söz konusu yasak ihtas edilmiştir ve kabahatler kanununda da bunun cezası 153 TL olarak belirlenmiştir. Bu yüzden yapılan uygulama kanunidir. Ancak hukuki midir bu tartışmalı. İnsanın arabası kamusal alan değil özel yaşam alanıdır. Anayasada özel yaşam alanına getirilen bir dokunulmazlık söz konusudur. Bu hususla alakalı anayasa mahkemesi'ne de itiraz edilmiştir. Anayasa mahkemesinin denetim yapacağı ve neticede kanaatimce bu yasa maddesini iptal edeceği aşikar diye düşünüyorum" dedi.

Yasak kanuni olsa da hukuki bir nitelik taşımıyor.

 

 

 

 

Yorumlar

  • 5/5

    Her zaman evin içindeydi, çocuklar ile başladı üç, beş , e şimdide araba içlerine girmiş cokmu ????????????

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019