İYİ BİR EĞİTİM için

Suriye’den Alınan Ehliyetler Türkiye’de Geçerli mi?

Türkiye’deki sürücü belgesi ile değiştirebilmesi için ülkesinin karayolu trafiği konvansiyonuna taraf ülkeler listesinde yer alması gerekir.

Yabancı ehliyetlerin Türkiye’deki geçerliliği karayolu trafiği konvansiyonuna taraf olan ülkelerle yapılan anlaşmalara göre farklılık göstermektedir. Suriye, karayolu trafiği konvansiyonuna taraf olan ülkeler arasında bulunmadığından dolayı ülkemizde yaşayan bir Suriyeli Türkiye’de araç kullanabilmek için sürücü kursuna giderek sürücü belgesi almak zorundadır. Kendi ülkesinden aldığı sürücü belgesi geçerli değildir.

En fazla 6 ay araç kullanılabilir:
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 88. maddesinde, yabancı vatandaşların yabancı sürücü belgesi ile ülkemizde nasıl araç kullanabileceği açıklanmıştır.

Yabancıların dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları:

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile, ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.

2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için, dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur. Değiştirme işlemi yapmayanların ehliyetleri yokmuş gibi işlem yapılır. 

Suriyeliler ehliyet alabilir mi?
Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesine sahip olmayan ve araç kullanmak isteyen tüm Suriyeliler, Türkiye’deki herhangi bir sürücü kursuna kaydolup gerekli eğitimleri aldıktan sonra sınavlara girip başarılı olduklarında ehliyet alabilirler. Türkçe bilmeyen Suriyeliler Arapça dilinde ders anlatan kurslara kayıt olabilir. Sürücü Sınavı başvurusu esnasında da “Tercüman” talebini başvuru formunda belirtmesi gereklidir. Tercüman talep edenler sınava yeminli tercüman eşliğinde girerler.

Suriye ehliyetini Türk ehliyetine çevirmek:
Daha önce yabancı sürücü belgesini noterden veya konsolosluktan tercüme ettirip, gerekli evrakları hazırlayıp harç parasını yatırdıktan sonra Suriye ehliyeti Türkiye ehliyetine çevirebiliyordu. Ancak, artık bu işlemler Suriyeliler için geçerli değil.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019