İYİ BİR EĞİTİM için

Yurtdışındaki Türklere Ehliyette Kolaylık Sağlanmalı

İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli vatandaşların sürücü belgesi sorununa ilişkin bir açıklama yaptı.

 

İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli vatandaşların sürücü belgesi sorununa ilişkin yaptığı açıklamada “dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin değiştirilirken sahip olunan ehliyetlerin iadesi şartlarının kaldırılması gerektiğini bildirdi”

Yeneroğlu sözlerine şöyle devam etti;

 “Çoğunluğu Avrupa ülkelerinde olmak üzere, 6 milyona yaklaşan nüfusu ile insanlarımız yılın farklı zamanlarında iş, tatil veya akraba ziyareti maksadıyla anavatanlarına gelmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 88. maddesi, yurt dışında yerleşik olan vatandaşlarımızın dış ülkelerden alınan sürücü belgelerini ülkemize giriş yaptıkları tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle kullanabileceklerine, bu bir yılın ardından ise ülkemizde alınacak sürücü belgesiyle değiştirerek dış ülkelerden alınan belgenin ülkesine iadesinin gerektiğine işaret etmektedir. Ancak burada bahsedildiği gibi sürücü belgesinin değiştirilmesi durumunda, kişiler halihazırda bir sürücü belgesine sahip olmalarına rağmen, sıfırdan sürücü belgesi alma sürecine tabi tutulmakta, sahip olduğu sürücü belgesini kaybetmekte. Ödenecek harçlar da bu kişilere maddi olarak külfet getirmektedir.”

Döndüğünde de Sorun Yaşıyor...

“Ehliyet değiştirilirken, yabancı ülkede almış olduğu ehliyeti vermek zorunda olan vatandaşımız, Türkiye’deki ehliyetini aldıktan sonra daha önce yaşadığı ülkeye geri gitmesi halinde sıkıntı yaşamaktadır. Zira bazı kişiler Türkiye’de ikamet etmekle birlikte, geldikleri ülkelerde de uzun süreli kalabilmektedirler. Bu nedenle o ülkeye (izin için dahi) tekrar geri döndüklerinde Türkiye’de yaşanan süreç burada da tekrar ederek kişilerin çift yönlü mağduriyetine sebebiyet vermektedir. Konuya ilişkin 2018’in başında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne sıkıntıları bildirerek, yönetmelikte yapılacak değişiklikle sorunun çözümüne ilişkin uzlaşmıştık. Ancak iki yıl geçmesine rağmen somut bir adım atılmamıştır. Bu önemli konuda Sayın İçişleri Bakanımıza sorunun en kısa zamanda çözülmesi beklentisi ile çağrıda bulunuyor; yurtdışından alınan sürücü belgelerinin değiştirilmesi hususunda yapılacak çalışmada her türlü katkıya hazır olduğumuzun altını çiziyorum.”

 

 

 

 

 

Avrupalı Türklerin ehliyet çilesi, yurtdışında yaşayan Türklere ehliyet müjdesi, Türkiye'de ehliyet nasıl alınır, Yabancı uyruklular Türkiye'de nasıl ehliyet alır?, Türkiye'de ehliyet almak için aranan şartlar, Türkiye ehliyeti nasıl alınır?, yabancı ehliyeti Türk ehliyetine dönüştürmek, Yurtdışı ehliyetimi Türk ehliyetine dönüştürmek istiyorum, Nüfus ve vatandaşlık işleri ehliyet işlemleri, e-sınav nasıl yapılır?, e-sınav randevusu, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu kimdir? biyografi, Mustafa Yeneroğlu hangi partiden milletvekili? 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019