İYİ BİR EĞİTİM için
Kaybolan Ehliyet Nasıl Çıkartılır?

 

Yeni düzenleme ile birlikte artık yeni ehliyet alma ve ehliyet yenileme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılıyor. Ehliyetini kaybeden vatandaşlar için kayıp ehliyet nasıl çıkarılır? 

Ehliyetinizi kaybettiğinizde nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizde yapmanız gerekenler gibi bir takım işlemler vardır.

Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır? Kayıp ehliyet ücreti nereye yatırılır? 

Ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar yeni ehliyet çıkarmak için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yoğun olduğu için öncesinde ALO 199 hattını arayarak kaybolan veya çalınan ehliyet işlemleriniz için randevu alırsanız, daha az süre beklemiş olursunuz. Aksi takdirde randevu alan vatandaşlar işlemlerini bitirdikten sonra sıra size gelecektir. Bu yüzden saatlerce beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Eski tip uygulamalarda nüfus cüzdanını yada ehliyet belgesini kaybedenlerin ilan vermesi gerekmekteydi. Fakat yeni uygulamada vatandaşın ilan verme gibi bir zorunluluğu yok.

Müracaatınızın ardından size 15 gün süreli geçici ehliyet belgesi verilir. Ehliyetiniz de yaklaşık olarak 10 gün içerisinde adresinize gelmiş olur.

KAYIP EHLİYET ÇIKARMAK İÇİN İSTENEN BELGELER 2018-2019

Kaybettiğiniz ehliyetinizi yeniden çıkarmak istediğinizde istenen belgeler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır. Bu başlıklar alt başlıklarda tek tek açıklanmıştır.

– Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

– Sürücü Olur Sağlık Raporu

– Biyometrik fotoğraf

– Kart ücreti ödemeleri

– Kan grubu kartı

– Dilekçe ve parmak izi

KAYIP EHLİYET ÜCRETİ NEREYE YATIRILIR?

Bu ücreti Maliye Bakanlığı Veznelerine yani Vergi Dairelerinin veznelerine ya da belirtilen bankalara yatırmanız gerekli. Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğünde işlemler yapılırken burada ödeme yapılabilmekteydi. Bu uygulama kaldırıldı. Ehliyet işlemleriniz için giderken ödemenin kesinlikle yapılmış olması şart. Ehliyet için istenen ücreti bankalara yatırmanız daha kolay olduğundan Vergi dairelerindeki iş yoğunluğundan dolayı sıra beklemekten de kurtulmuş olursunuz. Bunun için ödemeniz gereken ücret toplamda 15 TL'dir. Bunun 13 TL'si değerli kağıt, 2 TL'si ise himzet bedelidir.

2019 Kimlik Belgesini (Nüfus Cüzdanı) Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

2019 yılında yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında hiç bir cezayi ücret alınmamaktadır. Söz konusu düzenleme "27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6661 sayılı kanunla"  birlikte nüfus cüzdanı kayıplarında uygulanan para cezası yürürlükten kaldırılmıştır. Dolayısı ile 2016 yılından beri kimliklerini kaybedenlerden herhangi bir cezai ücret alınmamaktadır. Söz konusu uygulama halen yürürlüktedir. Sadece kimliğinizi yeniden çıkarma ücreti ödemeniz gereklidir. 

  • Nüfus Cüzdanını Kaybedenler : Bu kişiler kimlik yenileme haklarını henüz kullanmadıkları için 22,50 TL ücret ödeyerek çipli kimlik belgesi alacaktır. 
  • Yeni Tip Çipli Kimliklerini Kaybedenler : Bu kişiler daha önceden Nüfus Cüzdanı yenileme haklarını kullandıkları için  45 TL ücret ödeyecektir. 
  • Kaybedilen belge uluslararası aile cüzdanı ise talep edilen meblağ 121 TL olacaktır.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

TRAFİK Hayattır

Copyright , Her hakkı saklidır. www.ehliyettr.com | 2019